Don't hang on... Nothing lasts forever but the earth and sky

Salsa Celtica

9. června 2007 v 9:37 | Bezďa
Trochu jsem brouzdala programem letošních Colours of Ostrava a narazila jsem na skotskou kapelu Salsa Celtica. Vypadá to jako když se Skot potká v hospodě s Kubáncem začnou spolu jamovat. A přibližně takhle to i začlo....
Kromě Colours of Ostrava je v ČR můžete vidět i na festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou, 14. července.


Yo me voy (taneční soutěž, LA)

Café Colando, z folkovém festivalu v Cambridge


Dokument


"Když staříci z Buena Vista Social Club vydali v devětasedmdesátém své album, beatlemánie proti tomu byla nic. Všichni se najednou zbláznili do kubánské muziky, jakoby tu neexistovala už hezkých pár let předtím. Hrát ji začal snad kdekdo, nicméně zvlášť pikantně vyznělo sondování kubánského teritoria ze strany Keltů. Irští The Chieftains s Ry Cooderem na Kubě lozili už v roce 1996 (viz album Santiago), galicijský dudák Carlos Núněz chvíli po nich angažoval kubánského basistu a pravé pozdvižení nastalo, když za to vzali bývalí punkeři, rockeři, tradicionalisté a jazzmani z multikulturní klubové scény skotského Edinburghu. Pak se rozpoutalo nefalšované a hodně bláznivé Velké skotsko latinské dobrodružství, dostávající název Salsa Celtica.
Nad touhle srážkou dud, houslí, skotské tradice, kubánského sonu, Latiny, neuvěřitelné energie, drzosti, bujné zábavy a vzrušujícího muzikanství s rytmy, po jejichž prožití vás čeká už snad pouze šílenství, se chce při osobním setkání jen zoufale vykřiknout: proboha, přestaňte!
Mnohonárodnostní Salsa Celtica - Skotové, Irové, Venezuelci, Angličané, Kubánci, Kolumbjci, Chilane - čítající ve studiu při natáčení fantastických alb až dvaadvacet hráčů, do jednoho virtuózů, bez debat vyslanců z pekla, si i na koncertech počíná nevázaně jakoby snědla vagon feferonek. Salsa Celtica vybrousila jedinečný extatický drahokam zářící od totální salsy ke keltskému křepčení, pořádně zalitý skotskou whisky a kubánským rumem.
Původně se prý trumpetista Tobby "El León" Shippey s kamarády chtěli pouze zahřát: "Ve Skotsku je totiž pořád zima a větrno. Zahráli jsme si salsu, zatancovali si a hned se cítili dobře. Pořídili jsme si kousek slunce". V edinburghských klubech spolu s avantgardním jazzovým trupetistou Steve Kettleyem kolem sebe soustředili partu nadšenců jamujících po večerech jen tak ze samé radosti s udanými tématy: tradiční skotská hudba, kubánská salsa, navrch s latinskoamerickým jazzem. "Každou neděli jsme se cházeli v Café Graffiti a byla to legrace. Bavili jsme se tím, kdo tentokrát přijde. Zvlášť na muzikanty, kteří salsu nikdy předtím neslyšeli ani nehráli. Punkeři, rockeři, folkaři, jazzmani, všichni se zamilovali do salsy a tak vznikla ztřeštěná Salsa Celtica". Jádro tvořené samými Skoty se brzy rozrostlo o Jihoameričany, především o hvězdu koncertů, venezuelského zpěváka Carlose Peňu.
Odcestovali za zkušenostmi na Kubu, projeli celou Evropu, učinkovali na snad všech prestižních festivalech a všude posluchače rozpálili doslova do běla. Naposled vloni na festivale WOMEX ve španělské Seville, kde někteří přítomní tanečníci ke konci už doslova padali k zemi jako mouchy. Tehdy v jejich řadách seděl i Michael McGoldrick.
Salsa Celtica vládne neuvěřitelnou sehraností, výbušností a doslova spalujícím drajvem : sóla dechařů, houslistů, dudáků, akordeónisty a pianisty se opírají o vibrující stěnu početné armády perkusistů. Vedle charismatického Rochy zpívá také polovina kapely, neschopná se přitom obejít bez důležité součástí všeho toho muzikantského cirkusu : sebeshazovačného humoru. Což dudák Fraser Fifield komentuje následovně : "Víte my nejsme kapelou pro puritány, na to jsme moc velcí anarchisté."
Často se jich také ptají, zda-li věří na fůze. Odpověď je pro ně jasná: "Vím, že se o tom dnes všude diskutuje, ale já si myslím, že vlastně každá hudba představuje fůzi. Salsa byla přeci na samém začátku také fůze. Když přišla v padesátém sedmém poprvé do New Yorku, šlo o kombinaci afrokubánské hudby a jazzu. Pak se teprve postupně posilovala kubánská složka. A co argentinské tango? Takže veškeré druhy novodobé hudby vznikly na bázi fůzí. Myslím, že je to vpořádku. Někdy se to nedá poslouchat, vlastně je to přímo hrozné, ale většinou taková spojení někam míří. Mnozí lidé věří v čistou hudbu, ovšem taková dnes už neexistuje. Snad australští aboriginci na didgeridou něco takového dosud hrají. Celá skotská tradiční hudba se skládá z velké části z irské a třeba housle k nám dorazily až z Itálie. Vše se vyvíjí a lidé by se toho neměli obávat, nejlepší je to prostě zkusit a pak se uvidí."
Salsa Celtica dosud natočila čtyři vynikající alba. Na tom posledním - El Camino - si s nimi zazpívala i jejich věrná fanynka, anglická folková hvězda Eliza Carthy, žijící už léta v Edinburghu. "Jsem-li v sobotu doma a kluci hrají někde poblíž, museli by mě snad přivázat, abych za nimi neutíkala. Nechtějte po mě ale, abych se vám svěřovala, jak si to se Salsou užívám. Já si nic nepamatuju, u vchodu mě omráčí a ráno se probudím v posteli."
Těžko někomu radit, ale přece jenom - bez Salsy Celticy budete svým dětem jen těžko vysvětlovat co je to world music." => www.colours.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 FrnaK FrnaK | 17. července 2007 v 9:54 | Reagovat

Kdo videl Salsa Celtica nazivo, tak ani vterinu nepochybuje o tom, ze fuze funguji, protoze tohle byl jeden z nejlepsich konzertu na Colours Of Ostrava 2007 ... pekelne jsem si je uzil ... a kdyz uz jsme u tech specialit, tak doporucuji Bajofondo Tango Club .. na zivo to byl pro mne osobne vrchol festivalu .. strhujici projekce za doprovodu tanga, harmoniky, housli a strhujicich elektronickych basu a samplu ... neuveritelne ...

2 Bezďa Bezďa | E-mail | 17. července 2007 v 12:00 | Reagovat

Naprosto souhlasím, taky jsem to viděla, i Bajofondo Tango club. Bylo to jedním slovem SKVĚLÉ!!! Salsa Celtica měla úžasný náboj a Bajofondo zase hodně dramatičnosti, ale oba dva koncerty jsem si opradu užila.

Technická... co to měl ten chlapík na začátku Bajofonda za nástroj ??? Hybridní houslo-trubku? :-)

3 skarab skarab | Web | 5. března 2008 v 19:05 | Reagovat

No i když koukám,že ty vaše příspěvky jsou pěkně starý,dyď letos bude další ročník CoO,no ale nicméně chci povědět,že Salsa Celtica mě dostali,i když je neposlouchám,vím,že jsou prostě skvělí,nejlepší kapely se vždy projeví,když vystupují živě...;-):-D jéé.....sem si to užila jako dlouho nic...to je co řííct..:_D

4 Bezďa Bezďa | E-mail | Web | 8. března 2008 v 16:41 | Reagovat

:-) z data je jasné, že jsem mluvila o Coloursech 2007 ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama